Odbyła się Ekstremalna Droga Krzyżowa 2017

EDK073Tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa przebiegła pod hasłem „Droga przełomu”. To właśnie w tym temacie każdy uczestnik otrzymał rozważania do indywidualnego przemyślenia i przemodlenia podczas swojej drogi. Dla wielu właśnie ta nocna wędrówka w ciszy, samotności, bólu i zmiennych warunkach atmosferycznych była takim życiowym przełomem.

Naszą Ekstremalną Drogę Krzyżową rozpoczęliśmy w piątek, 7.kwietnia o 20:00 Mszą Św. w kościele pw. św. Brata Alberta w Elblągu. Eucharystii przewodniczył, wygłosił do nas Słowo oraz udzielił ojcowskiego błogosławieństwa ksiądz biskup Jacek Jezierski. Po zakończeniu Mszy Św. i ogłoszeniach organizatorów był czas na osobistą modlitwę przed wystawionym Najświętszym Sakramentem i zapisy na poszczególne trasy tegorocznej EDK. Po otrzymaniu pakietu uczestnika każdy ruszył na swoją „drogę przełomu”. Motywacje pójścia były różne. Niektórzy poszli, by być uczestnikami, choć w namiastce, cierpień Chrystusa, inni chcieli rozważyć i przemodlić ważne życiowe decyzje, a jeszcze inni mówili, że mają ważną intencję, dla której chcą przebyć tę drogę. Powodów, dla których ludzie szli, było wiele, mamy natomiast nadzieję, że każdy niezależnie od motywacji z jaką wybrał się na Ekstremalna Drogę Krzyżową dotknął Boga i do Niego się przybliżył.

Każdy uczestnik miał do przejścia min. 40 kilometrów. W nocy, zmiennej pogodzie i samotności ten dystans nabiera innego znaczenia. Było trudno i ciężko, ale tak właśnie miało być, by każdy miał szansę spotkać się z Bogiem w prawdziwej indywidualnej modlitwie, by dokonywać tych właśnie życiowych przełomów, przekraczać siebie i swoje ograniczenia, by potem miało to wpływ na nasze życie i nasze w nim wybory, które też nie zawsze są łatwe.

W tym roku z Elbląga wyruszyło ok. 410 osób. Największym powodzeniem cieszyła się trasa do Fromborka licząca 40 kilometrów, ale nie zabrakło też dużej liczby chętnych na drogę do Zielonki Pasłęckiej (42 km.) oraz na nową trzecią trasę do Tolkmicka również mającą 40 km. Wierni po dojściu do celu zostawiali swoje drewniane krzyże w wyznaczonych miejscach, które nieśli przez całą drogę, by choć w małym stopniu, poczuć trud krzyża.

Ekstremalna Droga Krzyżowa cieszy się co roku w całej Polsce coraz większym zainteresowaniem. Jest to dla wielu bardzo ważny moment podczas Wielkiego Postu, czas refleksji, trudu i przylgnięcia do Chrystusowego Krzyża.