Aktualności

Trwa układanie marmurowej posadzki w głównym kościele

Od środy (4 marca) trwają prace związane z układaniem posadzki w głównym kościele. Do zagospodarowania jest powierzchnia 1489 metrów kwadratowych. Znajdą się tam marmurowe płyty o grubości 3 centymetrów, szerokości 50 centymetrów i długości od 70 do 110 centymetrów – w zależności od potrzeb i miejsca, gdzie będzie układana. Najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym etapem jest docinanie płyt zgodnie z kształtem powierzchni. Według wykonawcy układanie posadzki może zająć około 2 miesięcy. Prace wykonuje przedsiębiorstwo remontowo-budowlane Houserwis.

Kamień, marmur wapienny, sprowadzony jest z Niemiec, prosto od producenta, bawarskiej firmy FRANKEN-SCHOTTER GmbH & Co. KG, a jej przedstawicielem generalnym w Polsce jest Jura Group Polska – Biuro Doradztwa Handlowego. Reprezentant firmy Jura Group Polska, Adam Pikul, przybył w ubiegłym tygodniu do parafii i służył dobrą radą i informacjami dotyczącymi wyrobów z marmuru.

 

Należy również zaznaczyć, że w posadzce zostały wcześniej przygotowane kable pod nowe cyfrowe nagłośnienie. W kościele pojawi się nowy system nagłośnieniowy dostarczony przez firmę RDUCH, która specjalizuje się w nagłaśnianiu wnętrz kościołów. Urządzenia zostaną zamontowane już po ułożeniu posadzki tak, aby można było dostosować je do warunków akustycznych.

W kościele działa już natomiast pętla indukcyjna. Jest to system dla osób słabosłyszących i noszących aparaty słuchowe. Ma on na celu umożliwienie im odbioru wyraźnego dźwięku bez zniekształceń i zakłóceń.

Galeria kościoła

Powierzchnia galerii kościoła to około 650 metrów kwadratowych. Obecnie trwają tam prace związane z wyrównaniem poziomu – układane są legary, wełna szklana oraz płyty OSB. Na koniec położone zostaną panele podłogowe.

Przygotowywany jest tam również podest dla chóru. Prace wykonuje firma Usługi Stolarskie Eugeniusz Czerski z Pasłęka.

Dolny kościół

Prace związane z adaptacją dolnego kościoła na nowe potrzeby rozpoczęły się pod koniec listopada 2019 roku. Stawiane są tam ściany tworzące kilkanaście pomieszczeń. Będzie się tam mieścić Diecezjalne Centrum Duszpasterskie, które jest inicjatywą Fundacji św. Brata Alberta we współpracy z Diecezją Elbląską. Projekt wsparła również swoimi środkami katolicka fundacja Renovabis.

Zgodnie z założeniem w dolnym kościele ma powstać sala konferencyjna na 200 krzeseł, bar oraz foyer, 3 sale zajęć grupowych, 5 gabinetów poradni, oratorium i dolna kaplica, a także zaplecze sanitarne. We współpracy z Caritasem Diecezji Elbląskiej prowadzona będzie poradnia rodzinna.