Wycieczka ministrantów do Rzymu 2018

Dnia 18.06.2018 grupa 23 ministrantów wraz z ks. Szymonem Kulą SDS i opiekunami, wybrała się na pielgrzymkę do Rzymu. Już w pierwszych chwilach spotkała nas miła niespodzianka, bowiem na lotnisku Okęcie spotkaliśmy kardynała nominata ks. Konrada Krajewskiego, który leciał z nimi w samolocie.   Po wylądowaniu w Rzymie zostaliśmy zakwaterowani w Domu Polskim im. Jana Pawła II przy Via Cassia. Po zjedzonej pierwszej kolacji wybraliśmy się na wieczorny spacer pod Bazylikę Św. Piotra. Odwiedziliśmy też Dom Generalny księży Salwatorianów gdzie odbyła się Msza Św. W domu generalnym znajdują się doczesne szczątki założyciela Salwatorianów o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana. Po zwiedzaniu domu przeszliśmy na taras z, którego rozciąga się przepiękny widok na Bazylikę Św. Piotra. Następnie ksiądz Szymon pokazał nam dokładne miejsce zamachu na życie Św. Jana Pawła II, który miał miejsce 13.05.1981r.

Kolejnego dnia udaliśmy się na zwiedzanie Bazyliki Św. Piotra od wewnątrz. Tam też została odprawiona Msza Św. pod przewodnictwem ks. Szymona. Po Mszy przeszliśmy pod ołtarz świętego Jana Pawła II, naszego rodaka i papieża. Następnym punktem pielgrzymki była Bazylika Św. Jana na Lateranie, która jest Matką wszystkich kościołów na całym świecie, ponieważ jest to miejsce gdzie urzęduje biskup Rzymu Papież Franciszek. Po zwiedzeniu Bazyliki udaliśmy się pod Święte Schody po, których wchodził sam Jezus Chrystus. Następnie grupa udała się do Bazyliki Matki Bożej Większej. Po zwiedzeniu Bazyliki poszliśmy na przepyszną włoską pizzę. Następnym punktem wycieczki było prawdziwe dzieło sztuki, czyli Fontanna di Trevi, która łączy dwie kamienice. Tam też zjedliśmy najlepsze włoskie lody. Po zjedzeniu lodów pojechaliśmy pod Koloseum, gdzie prześladowani byli pierwsi chrześcijanie.

Następnego dnia wyruszyliśmy na Audiencje Generalną Ojca Świętego Franciszka na placu świętego Piotra. W upalnym słońcu oczekiwaliśmy na spotkanie z papieżem i udzielone przez niego błogosławieństwo. Po audiencji zrobiliśmy zdjęcie w strojach liturgicznych na Placu Św. Piotra, po czym  wybraliśmy się pod pomnik wilczycy, która karmi założycieli Rzymu Remusa i Romulusa. Następnie odwiedziliśmy katakumby Św. Sebastiana oraz Bazylikę mniejszą Św. Sebastiana. Po zwiedzeniu katakumb wybraliśmy się do ostatniej z czterech bazylik większych, Bazyliki Św. Pawła za Murami. W tej Bazylice wokół sufitu namalowane są portrety 266 papieży zaczynając od Św. Piotra, a  kończąc na papieżu Franciszku.

Ostatniego dnia wybraliśmy się na Piazza Navona, która mieści się w jednej z piękniejszych dzielnic Rzymu. Następnie przemieściliśmy się do Panteonu, gdzie znajdują się między innymi figury słynnego rzeźbiarza Berniniego. Tam też młodsi ministranci poszli na ostatnie lody we Włoszech, a opiekunowie wybrali się na najlepszą i najpyszniejszą włoską kawę do „Sant Eustachio il caffe”, która co roku wygrywa światowe konkursy baristyczne. Potem uczestniczyliśmy w ostatniej Mszy świętej w Rzymie, którą ksiądz Szymon odprawił jako Mszę dziękczynną za cały nas pobyt w Wiecznym Mieście. Dziękowaliśmy Bogu za wiele łask i wielkie szczęście, które nas spotkało. Dziękujemy także wszystkim darczyńcom i parafianom za ofiary składane na cel pielgrzymki do Rzymu, a księdzu proboszczowi Mieczysławowi Tylutkiemu SDS za zgodę na zbiórkę. Szczególne podziękowanie kierujemy dla ks. Szymona Kuli SDS za zorganizowanie tej pielgrzymki.

Karol Pawłowski
LSO